Одржан 11. Сајам стипендија под слоганом „Изабери стипендију по својој мери“

11. Сајам стипендија под слоганом „Изабери стипендију по својој мери“ у организацији Центра за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Крагујевцу одржан је 29. октобра 2019. године у холу Правног факултета Универзитета у Крагујевцу.

Овогодишњи Сајам стипендија окупио је 10 излагача који су заинтересованим студентима и представницима академске заједнице Универзитета у Крагујевцу представили своје програме стипендија за студије и усавршавање у земљи и иностранству.

У име ректорског колегијума Универзитета у Крагујевцу, Сајам је отворио проректор за наставу и студентска питања Универзитета у Крагујевцу проф. др Живадин Мицић. Поздрављајући учеснике и посетиоце Сајма, истакао је значај информисања о доступним могућностима за усавршавање, са циљем стицања нових академских и практичних знања у иностранству и њихове касније примене у матичној земљи.

Учесници овогодишњег Сајма стипендија били су:

• Министарство омладине и спорта – Фонд за младе таленте Републике Србије
  • Фондација Темпус - Еразмус+ канцеларија у Србији
  • Француски институт у Србији и Campus France – Национална агенција за промоцију француског високог образовања у иностранству
  • Британски савет
  • Међународни академски центар Београд
  • Амбасада Сједињених Америчких Држава у Београду
  • Портал www.stipendije.rs
  • Представник Универзитета Politecnico di Milano и Ca' Foscari
  • Комитет за међународну сарадњу студената медицине IFMSA Србија – Локални комитет Крагујевац
  • AIESEC Србија – Локална канцеларија Крагујевац

Посетиоци су имали прилике да се информишу о:

• Стипендијама Министарства омладине и спорта, познатим под називом Доситеја и отвореном конкурсу за ове стипендије за студије у иностранству, као и конкурсу за најбоље студенте у Србији, који ће тек бити расписан;
  • Могућностима за размену кроз Еразмус+ и CEEPUS програм, упознају се са активностима Фондације Темпус, Euroguidance центра и Информационог центра;
  • Недавно отвореном конкурсу за стипендије Владе Француске за мастер и докторске студије у коменторству за 2020/2021. годину;
  • Међунроднопризнатим сертификатима познавања енглеског језика и начину полагања језичких тестова;
  • Студијама у Америци и међународнопризнатим сертификатима за студије у Америци, као и стипендијама за размену и мастер студије у Америци;
  • Онлајн базама информација о стипендијама и могућностима за усавршавање;
  • Мастер студијама у Италији на универзитетима Politecnico di Milano и Ca' Foscari;
  • Интернационалним праксама студентске организације AIESEC, као и међународним разменама за студенте медицине;
  • Актуелним Еразмус+ конкурсима и условима пријаве.

У сали Сената Универзитета у Крагујевцу одржана је презентација Еuraxess портала, који представља највећу базу података доступних стипендија и истраживачких радних места у Европи. Присутни студенти мастер и докторских студија, постдокторанди и истраживачи имали су прилику да чују о услугама које мрежа пружа истраживачима у развоју њихове каријере, као и да сазнају више о налажењу одговарајуће стипендије.

У оквиру сајамског дела манифестације алумнисти Еразмус+ програма - студенти Универзитета у Крагујевцу који су семестар или два провели на неком од Еразмус+ партнерских универзитета из иностранства – представили су заинтересованим колегама своја искуства у оквиру Еразмус+ програма и одговорили на питања заинтересованих у вези са одласком на размену.

Сајму су присуствовали и студенти из иностранства који се током зимског семестра академске 2019/20. године налазе на размени у оквиру Еразмус+ програма на факултетима Универзитета у Крагујевцу, који су имали прилику да заинтересованим колегама представе свој универзитет и образовни систем из ког долазе, као и да одговоре на питања која се тичу студентског живота у својој земљи.

Посећеност овогодишњег Сајма и интересовање студената било је на завидном нивоу, а Центар за развој каријере ће се трудити да Сајам и у наредним годинама буде најпоузданији извор информација о могућностима за мобилност и усавршавање у земљи и иностранству.

Информације о доступним стипендијама и актуелним конкурсима за студије и усавршавање у иностранству можете наћи на сајту Центра за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Крагујевцу.