1838 - 1976 - данас

Традиција - иновативност

Универзитет у Крагујевцу основан је 21. маја 1976. године. Његови корени сежу до прве половине XIX века, када је 1838. године у Крагујевцу основан “Лицеум Књажевства сербског” као прва највиша образовна институција у Србији.

1820. године приликом свог боравка у Крагујевцу код Књаза Милоша Обреновића, Вук Стефановић Караџић предлаже Књазу да отвори стручну школу, а потом Лицеум, који је касније прерастао у Универзитет, што је могло бити остварено тек после хатишерифа из 1830. године када Србија добија први признати облик своје државности. Осам година касније оснива се ”Лицеум Књажевства сербског”, претеча данашњих Универзитета у Србији. Из Лицеума 1863. настаје “Велика школа”, а 1905. и београдски Универзитет.

Први Ректор Лицеја био је Атанасије Николић.

Први факултети у Крагујевцу оснивају се раних шездесетих година и то Машински и Економски факултет, као одељења београдског Универзитета, а почетком седамдесетих и Правни и Природно-математички факултет. На бази ових факултета и Педагошко-техничког факултета из Чачка и Института за стрна жита у Крагујевцу и Института за воћарство у Чачку, 21. маја 1976. оснива се Универзитет у Крагујевцу.

Данас Универзитет у свом саставу има 12 факултета и то у Крагујевцу, Чачку, Краљеву, Ужицу, Јагодини и Врњачкој Бањи.

Универзитет у Крагујевцу место где се нове генерације развијају, уче и расту.

Универзитет у Крагујевцу у свом саставу има 12 факултета у 6 градова, модерно опремљенe наставне кабинете и лабораторије, богату Универзитетску библиотеку и одлично уређене читаонице, једном речју - све што бруцош може да пожели!

Факултети Универзитета у Крагујевцу:

• Агрономски факултет у Чачку
  • Економски факултет у Крагујевцу
  • Факултет инжењерских наука у Крагујевцу
  • Факултет за машинство и грађевинарство у Краљеву
  • Факултет медицинских наука у Крагујевцу
  • Факултет педагошких наука у Јагодини
  • Правни факултет у Крагујевцу
  • Природно-математички факултет у Крагујевцу
  • Факултет техничких наука у Чачку
  • Педагошки факултет у Ужицу
  • Филолошко-уметнички факултет у Крагујевцу
  • Факултет за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи

Зашто студирати на Универзитету у Крагујевцу

• Универзитет који негује традицију и иновативност
  • Преко 95 акредитованих студијских програма
  • Изузетно квалитетан наставни кадар
  • Нижи трошкови школарине
  • Нижи трошкови смештаја и хране, и у студентским домовима и у приватном смештају
  • Богата и модерно опремљена Универзитетска библиотека
  • Универзитетска галерија и Летња уметничка сцена
  • Студентске читаонице за учење и дружење
  • Изузетно богат студентски живот (студентске  журке, концерти, изложбе)
  • Универзитет који негује спортски дух
  • Изузетни резултати студената у науци, спорту и уметности
  • Град студената
  • Богат културни живот
  • Мањи Универзитет- значи нећеш бити само један од стотину студената у амфитеатру, већ студент коме ће увек бити посвећено довољно пажње

Преглед доступних студијских програма на Универзитету у Крагујевцу можете наћи овде

Студентске организације:

• Студентски парламент Универзитета у Крагујевцу
  • Универзитетски спортски савез: организатор бројних националних и светских студентских такмичења
  • Удружење студената са хедикепом
  • Студентска асоцијација Универзитета у Крагујевцу
  • Студентска унија Универзитета у Крагујевцу
  • СУФИН - Студентска Унија Факултета инжењерских наука
  • УСЕФ - Удружење студената Економског факултета
  • AIESEC - Kragujevac

Поред тога, Универзитет ти отвара врата Центра за развој каријере и саветовање студената

Каријерно информисање и саветовање студената и дипломаца Универзитета у Крагујевцу:

• Могућности за мобилност и студентске размене
  • Стипендије за наставак студија и усавршавање у иностранству
  • Могућности за стицање практичног искуства
  • Повезивање са пословном заједницом
  • Радионице на различите теме

Универзитет данас има око 95 акредитованих студијских програма и преко 18 000 студената.

Контакт:
Универзитет у Крагујевцу