Драги сарадници, асистенти и професори факултета Универзитета у Крагујевцу, на овој страници можете пронаћи корисне информације за усавршавање академског кадра на високошколским институцијама, као и информације о стручним и научним конференцијама и семинарима.

Програми за усавршавање академског кадра

1. Конкурси за Еразмус+ кредитну мобилност - Конкурси за запослене

Еразмус+ програм пружа могућност установама из области високог образовања да учествују у пројектима мобилности и шаљу студенте и запослене на високошколским установама у друге европске земље или учествују у пројектима међународних сарадњи.

Пројекти мобилности у високом образовању подржавају и мобилност наставног и ненаставног особља, као и запослених у привреди у циљу њиховог даљег професионалног развоја.

Мобилности запослених могу бити мобилности у сврху: 

  • извођења наставе,
  • усавршавања.

Преглед актуелних позива за стипендирану мобилност запослених на Универзитету у Крагујевцу можете наћи на сајту Универзитета у Крагујевцу у секцији Конкурси за Еразмус+ кредитну мобилност.

2. CEEPUS програм - Средњеевропски програм универзитетских размена

CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) је средњoевропски универзитетскe разменe који омогућава мобилност студената различитих нивоа студија, као и мобилност наставног особља са високошколских институција које имају право учешћа у програму.

CEEPUS предвиђа две основне врсте мобилности за студенте и академско особље са државних високошколских установа из Републике Србије:

  • мрежна мобилност (network mobility) – одвија се у оквиру одобрених CEEPUS мрежа, као и у оквиру CEEPUS umbrella мрежа (мреже које испуњавају стандарде квалитета, али нису међу мрежама са одобреном квотом за одређену академску годину).
  • мобилност изван CEEPUS мрежа (тзв. freemover mobility) - односи се на сваку мобилност између две високошколске институције које су прихватљиве за учешће у CEEPUS-у али које не учествују у раду исте мреже или уколико једна или обе институције до сада нису учествовале у CEEPUS програму.

Наставно особље које учествује у CEEPUS програму увек се пријављује у оквиру категорије teacher (чак и у случају да учествује у летњим/зимским школама). За ову врсту мобилности аплицира наставно особље у сврху одржавања наставе/ менторског рада на установи домаћину. У складу с Радним програмом CEEPUS III, услов за одобравање ове врсте мобилности је одржавање шест сати наставног/ менторског рада на недељном нивоу. Минимално трајање ове врсте мобилности јесте пет дана, односно три дана у случају кратке групне мобилности.

Висина стипендије, као и могућност обезбеђивања смештаја у студентском дому варира у зависности од државе у коју стипендиста одлази, а детаљне информације се могу пронаћи на страницама појединачних држава на сајту ceepus.info.

Више информација о овом програму размене можете наћи на сајту Универзитета, у секцији Међународна сарадња, Програми мобилности, Мобилност наставника и студената.

3. Програм стипендија за младе истраживаче COIMBRA

Scholarship Programme for Young Researchers from European Neighboring Countries
Овај програм омогућава краткорочне истраживачке боравке младих истраживача, у трајању од 1 до 3 месеца, у циљу спровођења истраживања (у које су укључени у матичној земљи) на неком од универзитета чланица Коимбра групе. 

Детаље о овом програму можете пронаћи на: www.coimbra-group.eu
Контакт за више информација: office@coimbra-group.eu

4. Национални EURAXESS портал за истраживаче

EURAXESS портал је јединствени веб сервис који омогућава приступ информацијама намењеним истраживачима из Европе и ван ње, који желе да започну или наставе своју научну каријеру у европским истраживачким институцијама. Као део широке европске иницијативе у којој учествује 35 земаља, национална EURAXESS мрежа домаћим и страним истраживачима пружа информације од значаја за развој научне каријере у европском истраживачком простору, али и непосредну помоћ у конкретним случајевима.

Интернет презентација портала: www.euraxess.rs

5. Eрнст Мах стипендије за истраживање у Аустрији

Стипендије су намењене младим истраживачима и универзитетским предавачима са универзитета изван Аустрије за спровођење истраживачког пројекта у Аустрији. 

Програм је финансиран од стране Министарства образовања, науке и истраживања Републике Аустрије.

Трајање програма: 1 до 9 месеци

Профил кандидата: 

  • студенти докторских студија;
  • постдипломци и постдокторанти који су завршили студије на универзитетима изван Аустрије;
  • постдокторанти који раде као предавачи на универзитетима изван Аустрије;
  • Старосна граница: 35 година
  • Неопходно познавање енглеског и/или немачког језика.
  • Кандидати који нису студирали/ обављали академски или истраживачки рад у Аустрији у последњих 6 месеци (пре добијања стипендије)

Годишњи рок за пријаву: 01. фебруар

Стипендија покрива трошкове школарине, месечну новчану накнаду, као и паушалу путних трошкова. Трошкове смештаја и здравственог осигурања плаћају сами кандидати.

Напомена: Кандидати заинтересовани за овај програм стипендија, за пријем на универзитет у Аустрији морају директно контактирати жељену институцију.

Више информација о овом програму и начину пријаве можете видети овде и овде.

 

6. Стипендије Хумболт фондације за постдокторска истраживања у Немачкој

Истраживачке стипендије Хумболт фондације намењене су постдокторантима и истраживачима са искуством свих националности и свих дисциплина за спровођење истраживачког пројекта у Немачкој.

Овај програм стипендија стипендистима пружа прилику да спроводе истраживачки пројекат у сарадњи са домаћинима из истраживачке институције у Немачкој.

Програм је намењен истраживачима са завршеним докторатом и квалификацијама изнад просека из целог света, без обзира на њихову област студија.

Програмом је обезбеђена месечна новчана накнада од 2670 евра за постодкторанте, односно 3170 евра за истраживаче са искуством. 

Трајање програма је 6 – 24 месеца за постдокторанте, односно до 18 месеци за истраживаче са искуством, подељених на до 3 боравка у року од 3 године.

Пријава се одвија онлајн, на следећем линку

Селекциона комисија се састаје три пута годишње, у мају, јулу и новембру.

Више информација о програму можете наћи овде.

 

7. Хумболт фондација: Georg Forster стипендије за истраживаче

Georg Forster програм истраживачких стипендија Александар Хумболт фондације намењен је постодкторантима и истраживачима са искуством за спровођење истраживачког пројекта у Немачкој. 

За овај програм могу аплицирати истраживачи свих дисциплина из земаља у развоју (укључујући и Србију) чији истраживачки пројекат је релевантан за даљи развој њихове земље/региона из ког потичу.  
 
Овај програм стипендија намењен је истраживачима са завршеним докторатом и квалификацијама изнад просека. 
 
Програмом је обезбеђена месечна новчана накнада од 2670 евра за постодкторанте, односно 3170 евра за истраживаче са искуством. 
 
Трајање програма је 6 – 24 месеца за постдокторанте, односно до 18 месеци за истраживаче са искуством, подељених на до 3 боравка у року од 3 године.
 
Пријаве се подносе онлајн. Селекциона комисија састаје се у фебруару, јуну и октобру. Потребно је попуњен пријавни формулар и потребна документа доставити благовремено пре жељеног селекционог периода. 
 
Више информација о овом програму можете наћи овде.