Програм стипендија немачке привреде Зоран Ђинђић

Програм стипендија немачке привреде Зоран Ђинђић покренут је са идејом да младим људима из региона Западног Балкана пружи прилику стручног усавршавања у Немачкој у трајању од три до шест месеци, а уз финансијску подршку Немачког министарства за економску сарадњу и развој (BMZ) и компанија учесница у Програму стипендија немачке привреде Зоран Ђинђић.

Студентима завршних година и дипломцима који су недавно завршили студије Програм стипендија пружа прилику да стечено знање примене професионално се усавршавајући током стручних пракси у компанијама широм Немачке.

Позив за пријаву заинтересованих кандидата траје до 13. новембра 2017. године за праксе које почињу у јулу 2018. године. Пријаве се шаљу путем званичне Интернет странице ОВДЕ

Праксе се нуде у областима економске струке, кандидатима различитих техничких и технолошких академских усмерења, студентима новинарства, правних наука и пољопривреде.

Програм стипендија немачке привреде Зоран Ђинђић обезбеђује:
  • Организациону и административну подршку пре одласка на стручне праксе, током боравка и стручног усавршавања у Немачкој и након завршетка стручних пракси укључивањем у Алумни клуб Програма
  • Потребну документацију за аплицирање за визе, као и заказивање термина у амбасадама
  • Радне дозволе
  • Логистичку подршку и организацију путовања до места где се обавља пракса
  • Организацију припремне недеље у Берлину (Програм покрива трошкове смештаја, боравка и пута)
  • Подршку у свим административним корацима (тражење смештаја, комуникација са компанијама и менторима)

Програм стипендија немачке привреде Зоран Ђинђић обезбеђује припрему за боравак у Немачкој кроз:
  • Размену искустава путем менторинг програма у оквиру алумни мреже
  • Организацију припремних састанака и тим-билдинг активности у свим земљама учесницама у Програму пре почетка стручних пракси
  • Интеркултуралне тренинге у оквиру припремне недеље у Берлину
  • Могућност учења немачког језика која је финансијски подржана од стране Програма стипендија

Финансијска подршка

Трошкови припреме стипендиста за одлазак на стручно усавршавање, трошкови пута, као и стипендије током боравка у Немачкој покривени су од стране Немачког министарства за економску сарадњу и развој (BMZ). Компаније учеснице у Програму обезбеђују практикантске позиције и покривају трошкове смештаја и здравственог осигурања, а у неким случајевима и додатне месечне надокнаде.

Програм покрива трошкове

• Смештаја и здравственог осигурања
  • Месечне стипендије у износу од 550 евра
  • Припремних састанака у свим земљама Региона
  • Повратне авионске карте до Немачке
  • Припрмене недеље у Берлину
  • Возних карата од Берлина до места где се обављају праксе
  • Курса немачког језика током боравка у Немачкој (у износу до 200 евра)

Услови

• Право учешћа у Програму имају студенти уписани у најмање пети семестар основних студија, студенти који су на мастер или докторским студијама и они који су завршили неки од нивоа студија (основне, мастер или докторске) након 1. јануара 2017. године.
  • Неопходно је да кандидати не буду старији од 29 година у тренутку аплицирања.
  • Добро познавање енглеског језика (није потребно доставити сертификат као доказ). Кандидати из области права и архитектуре треба да говоре немачки језик (најмање Б2 ниво).

Више информација о самом Програму стипендија немачке привреде Зоран Ђинђић можете пронаћи ОВДЕа о алумни клубу и извештајима стипендиста са праксе ОВДЕ