Амбасада Грчке у Београду обавештава заинтересоване да Управа за образовање и културна питања Министарства спољних послова Републике Грчке, за школску 2016/2017 годину, објављује стипендије за основне и последипломске студије на грчким универзитетима и вишим школама.

Моле се заинтересовани да захтеве поднесу директно у Амбасаду Грчке  у Београду до 25. јула 2016. године.

Наглашавају се следећи услови за подношење захтева:

• Стипендије су намењене страним држављанима, грчког порекла или не, који трајно живе у иностранству.
  • Кандидати треба да су навршили 18. годину живота пре 1. октобра 2016. године
  • Кандидати за стипендије за последипломске студије треба да су већ примљени на одређени мастер програм или да раде докторску дисертацију и да доставе потврду о томе.
  • Кандидати за Катедру за стране језике – Консекутивно и симултано превођење Јонског универзитета треба да знају бар два страна језика веома добро, између енглеског, француског и немачког.
  • Кандидати за студије на Катедрама за филологију који нису похађали класични грчки језик треба да знају да ће бити веома тешко да прате предавања.
  • Кандидати који поседују потврду о нивоу знања грчког језика, треба да је приложе.

Документи:

• Захтев са најмање три избора
  • Биографија
  • Сведочанство о завршеном средњем образовању
  • Потврда о нивоу знања грчког језика (ако постоји)
  • Уверење надлежних власти земље кандидата о држављанству и пореклу кандидата и његових родитеља
  • Уверење надлежних власти земље кандидата да његово звање пружа право уписа на грчки универзитет (за основне студије)
  • Потврда грчког универзитета или више школе о примању кандидата на основне или последипломске студије
  • Потврда грчког конзуларног одељења да је кандидат, као и његови родитељи, живео и боравио у иностранству током последњих бар пет (5) година, пре школске године у којој је одлучио да поднесе захтев  за стипендију и да његови родитељи нису службеници Републике Грчке, ни на неодређено ни на одређено време.
  • Једна (1) мала фотографија
  • Фотокопије страна пасоша.

Захтеви кандидата неће бити прихваћени  ако нису у потпуности попуњени и ако их не прати одговарајућа документација.

Страни документи треба да буду правно оверени и преведени на грчки језик. Фотокопије свих докумената треба да буду преведе на грчки језик.

Наглашава се да стипендије неће бити додељене:

• кандидатима који су раније добили стипендију грчке државе
  • заинтересованима који имају уговорну везу са грчким државним сектором
  • за студије теологије и лепих уметности

Стипендије покривају следеће:

• Трошкове првог досељења: 700 евра
  • Месечну накнаду: 368 евра
  • Бесплатну храну
  • Ослобађање плаћања школарине
  • Бесплатне књиге (и за учење грчког)
  • Бесплатну медицинско-фармацеутску негу у државним болницама.

Наглашава се да стипендија не покрива могућу школарину за последипломске студије.

Обрасци захтева: